24. bienale oblikovanja
Ljubljana, Slovenija
18. 9.—7. 12. 2014
Slo
·
Eng
3, 2, 1 ... Test
#Prispevki
15. december 2015 — #Prispevek

Leto po zaključku razstave se BIO 50 nadaljuje

Danes se skoraj iz vsake BIO 50 skupine vsaj kakšen projekt razvija naprej; veliko projektov pa tudi potuje po različnih dogodkih, festivalih in razstavah po svetu.

Skupina Hekanje gospodinjskih aparatov po BIO 50 deluje z enakim žarom in intenzivnostjo, kot je za pripravo razstave bienala. Elektronske naprave, ki so se razvile iz naprav nastalih za BIO 50, so predstavljali na več pomembnih festivalih in dogodkih (Adhocracy, Milan Design Week 2015). Na Dutch Design Week v Eindhovnu so predstavili Predmete, ki se klonirajo, pred kratkim pa so bili povabljeni, da v okviru Munich Creative Business Week predstavijo projekt na razstavi Design Connects Visions For Economy (22.–28. 2. 2016). Vabljeni, da preverite, kakšne potenciale so rezultatom projekta pripisali promotorji gospodarstva.

Hekanje gospodinjskih aparatov

Oblikovalke iz skupine Spoznaj svojo hrano so ustanovile društvo Re-Generacija, v okviru katerega razvijajo projekte, ki so se začeli v okviru BIO 50. Pri projektu Japonski dresnik - prijazni sovražnik so s podporo Mestne občine Ljubljana raziskovale možne uporabe invazivne tujerodne vrste. Delo jih je pripeljalo do celuloze iz dresnika, iz katerega so spomladi izdelale prve vzorce papirja. Jeseni je projekt podprlo Ministrstvo za kulturo, MAO pa je vstopil kot producent. Skupaj smo vzpostavili partnerstvo z Inštitutom za celulozo in papir, društvom Re-Generacija, Mojstrsko delavnico Vevče in Oddelkom za industrijsko in unikatno oblikovanje ALUO ter odprli neslutene možnosti uporabe celuloze japonskega dresnika – tako za izdelavo papirja kot druge, na celulozi osnovane materiale. Ugotovitve projekta so predstavljene na razstavi Prijazni sovražnik - japonski dresnik v laboratoriju papirja, ki bo na ogled v MAO (11. 12. 2015 – 28. 2. 2016), po zaključku pa razstava potuje na Inštitut za celulozo in papir.

Prijazni sovražnik; foto: Nataša Košmerl

Užitni park je idejni načrt, ki poskuša ustvariti trajnostni življenjski prostor ter je usmerjen k lokalni skupnosti. Avtorica Leonora Jakovljevič je z maketo, ki je nastala v okviru BIO 50, idejo predstavljala na več slovenskih občinah in imela na to temo tudi serijo delavnic. Specifičnim situacijam in potrebam prilagojena usklajevanja in dogovarjanja sedaj potekajo na občinah Ajdovščina, Ilirska Bistrica, Postojna in Ljubljana.

Projekt RUDY, RENT-A-VOZIČEK iz skupine Skrite obrti je takoj po zaključku bienala podprla Regionalna razvojna agencija ljubljanske urbane regije (RRA LUR), partnerji in avtorji projekta pa so podpisali pismo o nameri, da bodo projekt razvijali naprej. Mima Suhadolc in Urša Vrhunc sta za RRA LUR izdelali raziskavo, s katero sta utemeljili uporabnost vozička v peš conah zaprtih mestnih središč. Na podlagi tega je Mestna občina Ljubljana (MOL) izkazala interes, da bi projekt pilotno implementirala v centru Ljubljane. Sedaj so v teku usklajevanja med MOL in proizvajalcem Interseroh d.o.o., ki je bil tudi partner skupine pri BIO 50. Projekt je v fazi razvoja in priprave prototipa, na podlagi katerega bo stekla proizvodnja.

Lastnik podjetja Kamena Beno Ogrin in oblikovalka Anna Badur sta za letošnji milanski sejem pohištva izdelala serijo posod, vaz in manjših svečnikov iz slovenskega naravnega kamna. Svečniki so bili pred kratkim predstavljeni na prodajni razstavi MOS v Londonu. Trenutno so naprodaj v spletni galeriji Matter of stuff. Beno pa sodeluje še z dvema drugima sodelujočima: Deo Kaker, ki trenutno deluje v Berlinu in Liene Jaakobsone z arhitekturnim in oblikovalskim birojem Sampling, ki jo vodi skupaj z Martenom Devriendtom.

Steklarna Hrastnik je bila z Ernestom Nograškom in Anniko Frye predstavljena na Milanskem tednu oblikovanja. Steklarna Hrastnik, ki slovi po izjemni trdnosti in »čistosti« stekla ter tehnologiji, ki omogoča izdelavo steklenih produktov velikih dimenzij, je slavila z delom proizvodnje, ki jo še opravljajo ročno. Anniki Frye so izdelke, ki jih je izdelala v sodelovanju z mojstri Steklarne Hrastnik, pred kratkim objavili v knjigi Handle with Care nemškega založnika Trademark publishing in na spletni platformi Pamono.

The RE - BOOTS; foto: Alessandro Fonte

Projekt The Reboots, prav tako iz skupine Skrite obrti je bil po BIO 50 predstavljen na razstavi Adhocracy v kulturnem centru Onassis v Atenah (29. 4. – 4. 7. 2015). Trenutno je v razvoju druga serija projekta, ki bo predstavljena javnosti pomladi 2016.

PSX Consultancy , ki je na BIO 50 prejela posebno pohvalo žirije, je bila deležna številnih odmevnih objav. Predstavitev utopičnega projekta spolnih igrač za rastline kot pomoči pri njihovem problematičnem naravnem razmnoževanju, je na poti po Evropi odkar so se vrata bienala zaprla. V tem času je projekt prejel več odmevnih nagrad. Poleg razstave v okviru Baltan Laboratories v Eindhovnu (6. 3.–1. 5. 2015) so člani skupine vodili serijo delavnic, na Ars Electronica v Linzu so prejeli častno pohvalo (3.–13. 9. 2015), na Core77 Design Awards so v kategoriji Speculative Concepts Professionals zasedli drugo mesto, na festivalu MFRU – KIBLIX v Mariboru (7.–9. 10. 2015) in na festivalu Abandon Normal Devices v VB (18. 9.–6. 12. 2015). Decembra si ga bomo spet lahko ogledali v Ljubljani na razstavi 2005–15 v MSUM.

PSX Consultancy

Mobilni objekt MOTO je gostil številne ustvarjalce, delavnice, v grajskem parku podpiral različne aktivnosti in tudi sam gostoval po Ljubljani. Med drugim smo ga lahko srečali na Festivalu Flow v Tobačna mesto, v parku Tivoli, kjer je gostil dogodke spremljevalnega programa 31. mednarodnega grafičnega bienala, trenutno pa se nahaja na Trgu republike, kjer gosti spremljevalni program projekta Moonlight društva MoTA.

Skupina Nanoturizem, ki je prejela glavno nagrado bienala, nadaljuje z razvojem projektov. Poleti je bila organizirana že druga AA Visiting School Slovenia v Vitanjih. Nadaljevala je z raziskovanjem in v delavnicah so se razvijali projekti, kot so Don't Panic – Vitanje Space Call in KSEVT as Playground – Lost in Sapce. Nanoturisti so skupaj z Inštitut za arhitekturo in oblikovanje: Oddelkom za gradbeno teorijo in oblikovanje Tehnične univerze na Dunaju sodelovali pri simpozijih Re-Thinking Tourism 01 and Re-Thinking Tourism 02.

Projekt BIO 50} Hotel je bil predstavljen na Milanskem tednu oblikovanja med 14. in 19. aprilom 2015 ter na dogodku znotraj festivala DoD TALK initiatives By Design or By Disaster v Bolzanu.

Člani skupine pa so s projekti nanoturizma sodelovali na različnih dogodkih, med drugim na festivalu Culturanze in na platformi Parco Paduli.

Old School Ilica nadaljuje s projektom »Made in Ilica«, v okviru katerega so organizirali vrsto aktivnosti. Trenutno po vzoru projekta »Old School Ilica« pripravljajo kandidaturo mesta Dubrovnik za Evropsko prestolnico kulture 2020. V primeru uspešne kandidature nameravajo med leti 2016 in 2020 vzpostaviti Dubrovnik kot interaktivni razstavni prostor namenjen izobraževanju, sodelovanju in promociji.

Don't Panic - Vitanje Space Call; foto: Rok Deželak

Razstavni sistem Matica Vrabiča, oblikovalca razstave BIO 50, se je razvil v pohištveno družino Domestic Platforms, ki se trenutno proizvaja v butičnih serijah, a so v načrtu tudi že večje serije. Pohištvo je pritegnilo mednarodno pozornost s predstavitvijo v reviji Domus. Matic Vrabič je z njim opremil računalniško podjetje v Ljubljani in zasebni visokošolski zavod - Evropsko pravno fakulteto v Ljubljani.